اخبار

اخبار پیشگام دامپرور

 

 

چرا لبنیات گران شد؟

 

سلامت نیوز : افزایش قیمت شیرخام، مواد اولیه بسته بندی، نهاده های دامی وارداتی و سوءاستفاده ارزی در این حوزه، باعث شکل گیری تورم ۴۳ درصدی برای تولیدکننده شیر شد که در نهایت به گرانی ۶۶ درصدی شیر و انواع لبنیات برای مصرف کنندگان انجامید. 

به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصرایران، یک سال و نیم پیش در جنوب شرق تهران، کارآفرینی با بلندپروازی، کارخانه ای جدید تاسیس کرد. او طرح های دور و درازی برای توسعه داشت و کارخانه جدید را هم با همین هدف ساخت. تمام طبقه دوم آن، شیشه ای طراحی و ساخته شد تا خط تولید و ماشین های صنعتی از بیرون آن پیدا باشد. این ساختمان با هدف برگزاری تورهای کارخانه گردی ساخته شده بود و مدیر کارخانه قصد داشت تا با مدرسه ها برای بازدید دانش آموزان از این خط تولید شیشه ای همکاری کند. اما پیش از آنکه پای دانش آموزی برای بازدید از خط تولید به آن باز شود، افزایش قیمت ارز و شدت گرفتن تحریم ها کار را به جایی رساند که کارخانه شیشه ای در اسفند ماه تعطیل شد. 

تعطیلی کارخانه شیشه ای و شکست طرح توسعه یکی از بزرگترین محصولات لبنی، روایت از روزهای سخت تولیدکنندگان دارد. گزارش مرکز آمار ایران نیز نشان می دهد که در زمستان گذشته، تورم تولیدکننده ۴۷.۵ درصد بود. قیمت تولیدکننده گاو شیری در سال ۹۷ نسبت به سال قبل از آن ۳۰ درصد بیشتر شد و تورم تولیدکننده در محصول شیر نیز به ۴۳ درصد رسید. مجموعه این شرایط باعث شد که قیمت شیر در خرداد امسال، ۶۶ درصد گران شده باشد و با این وجود، باز هم ستاد تنظیم بازار رای به افزایش ۲۰ درصدی قیمت لبنیات بدهد. در یک سال گذشته، هم زمان با تغییرات قیمت، برخی خبرها نیز حکایت از تعدیل نیرو بخاطر شرایط سخت اقتصادی در کارخانه های تولیدکننده محصولات لبنی داشت. 

«رضا باکری»، دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی ایران در اظهارنظرهایی متعدد گفته است: «قیمت مواد اولیه بسته بندی و نهاده های دامی افزایشی شدید داشته است. قیمت شیر خام نیز افزایش یافته و بالاتر از نرخ مصوب به کارخانه های تولیدی فروخته می شود. کارخانه های لبنیات برای حفظ توان تولیدی، خواستار افزایش قیمت محصولات هستند و قیمت های فعلی ستاد تنظیم بازار نیز از پیشنهاد آن ها، پایین تر است.» 

تورم ۵۶ درصدی ماست و ۴۹ درصدی پنیر 

گرانی لبنیات از تیرماه سال گذشته شروع شد؛ زمانی که افزایش نرخ ارز تاثیر خود را در محصولات ریز و درشت نشان داد. قیمت مواد اولیه بسته بندی، نهاده های دامی و … افزایش یافت و کارخانه های محصولات لبنی شروع به شکایت و زمزمه افزایش قیمت کردند و در چند مرحله افزایش قیمت در پاییز ۹۷، قیمت لبنیات نسبت به تابستان دو برابر شد. گاهی صحبت از افزایش قیمت غیرقانونی و خودسرانه قیمت لبنیات بود اما در آخر ستاد تنظیم بازار نیز دو هفته پیش، افزایش قیمت ۲۰ درصدی لبنیات را تصویب کرد. 

«جلال محمودزاده» عضو کمیسیون کشاورزی مجلس همان زمان علت گرانی لبنیات را چنین توضیح داد: «بخشی از افزایش قیمت شیر به علت افزایش قیمت نهاده های دامی است. در مورد افزایش قیمت نهاده های دامی چندین عامل وجود دارد. نخستین عامل افزایش قیمت بی رویه خود نهاده هاست. اکنون بارگیری محموله هایی مثل جو و علوفه هم مشکلاتی دارند. ماشین هایی که می خواهند این محمولات را بارگیری کنند سه چهار برابر قیمت حمل را بالا برده اند.» 

بررسی اظهارات مقامات صنفی نیز نشان می دهد که چرخه تولید محصولات لبنی گره کور خورده است. کرایه های حمل ونقل بسیار افزایش یافته و به همین خاطر، برخی کارخانه های لبنی ۲ تا ۳ ماه با تاخیر مطالبات دامداران را پرداخت می کنند. دامداران شیر خام را گران تر از قیمت مصوب به کارخانه ها می فروشند و از آن طرف خود آن ها نیز نهاده های دامی را که به واردات آن ها ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص یافته، گران تر می خرند و پول آن را هم ۲ تا ۳ ماه قبل از تحویل گرفتن می پردازند. 

مجموعه این شرایط باعث شد، قیمت یک لیتر شیر پاستوریزه که در خرداد ۹۷ ۲ هزار و ۸۸۰ تومان بود در خرداد ۹۸ به ۴ هزار و ۷۸۹ تومان برسد. حالا نیز قیمت شیر کم چرب ۴۹۰۰ و شیر پرچرب ۵,۴۰۰ تومان است. آخرین گزارش مرکز آمار از بررسی قیمت اقلام خوراکی در خرداد ۹۸، نشان می دهد که قیمت ماست نیز ۵۶.۲ درصد نسبت به خرداد ۹۷ بیشتر شده و پنیر ایرانی نیز ۴۸.۹ درصد افزایش قیمت داشته است. 

قیمت یک کیلو ماست در خرداد ۹۷، ۴ هزار تومان بود و در خرداد ۹۸، به ۶,۳۰۰ تومان رسید. حالا نیز طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار، قیمت ماست کم چرب ۹۰۰ گرمی، ۵۳۰۰ و ماست پرچرب ۹۰۰ گرمی، ۵,۸۰۰ تومان است. 

واردات نهاده های دامی با ارز ۴۲۰۰ تومانی و فروش با قیمت بالاتر 

گرانی نهاده های دامی، یکی از علت های اصلی گرانی کالاهای اساسی است. نه تنها درباره شیر و ماست و پنیر، بلکه قیمت گوشت نیز تحت تاثیر همین عامل قرار دارد. ۷۰ درصد از خوراک دام و نهاده های دامی کشور، وارداتی است. برای واردات این محصول نیز ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داده شده است اما برخی اظهارات نشان می دهد که در واردات نهاده های دامی سوءاستفاده های ارزی اتفاق افتاده و انحصار ایجاد شده است. 

بر اساس اعلام مسئولان وزارت جهاد کشاورزی نیاز سالانه ایران به نهاده های دام و طیور در حدود ۱۱ میلیون تن است که بخش اعظمی از این نیاز در حال حاضر از طریق واردات تامین و سالانه حدود سه میلیارد دلار صرف واردات نهاده های دامی می شود. به طور دقیق تر، اکنون بیش از ۶ میلیون تن ذرت، ۵.۲ میلیون تن دانه و کنجاله سویا و نزدیک به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن جو از کشورهای مختلف وارد می شود. اما چند سال است که تولیدکننده ها از انحصار واردات این محصول در دست چند شرکت محدود گلایه دارند. در یک سال اخیر نیز برخی معتقدند که نهاده های دامی با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده اما با قیمتی بالاتر به تولیدکننده فروخته شده است. 

«سعید سلطانی» مدیر عامل اتحادیه های سراسری دامداران در این باره گفته است: «با وجود اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به واردات نهاده های دامی باید ذرت و جو بر اساس نرخ مصوب وزارت جهاد کشاورزی در اختیار تولیدکنندگان قرار اما که متاسفانه برخی واردکنندگان با نرخ های بالاتری اقدام به فروش نهاده ها به دامداران می کنند.»

 

 

اطلاعات تماس

  • دفتر مرکزی : اصفهان ، خیابان آبشار اول ، بوستان بهشت ، پلاک 29

  • 031-36617449

  • آدرس کارخانه : جاده اصفهان شهرضا , 2 کیلومتر مانده به شهرضا ،شهرک سپهر آباد, نبش خیابان هشتم, کارخانه پیشگام 

  • 031-53300195

شبکه های اجتماعی